?>

2018 Dil Tercih Rehberi

ÖSYM tarafından YKS sonuçları açıklandığından beri tüm öğrenciler tatlı bir telaş içerisinde en doğru tercihi yapmaya ve puanlarıyla gidebilecekleri en iyi üniversiteye yerleşmeye çalışıyorlar. Bu telaş içerisinde en doğru verilerle hareket etmek doğru tercihi yapabilmek için şart.

Sosyal medyada yaptığım gözlemlerde ortalıkta büyük bir bilgi kirliliğinin olduğunu görüyorum. Özellikle geçenlerde YÖK Atlas’ta yapılan bir güncelleme ile görünen sıralamalardaki hatalar öğrencileri büyük zora sokmuş durumda.

Bu nedenle her yıl tercih döneminde kendim için hazırladığım excel formatındaki tercih rehberini sizlerle paylaşmak istiyorum. YÖK Atlas güncellemesinden önce alınmış doğru verilerle oluşturduğum bu rehber ile farklı süzgeçleri kullanarak bölümlerin geçmiş yıllardaki sıralamaları, puanları ve kontenjanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu dosyayı nasıl kullanacağız?

Bu dosyada yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi her satırda bir bölüm olacak şekilde Dil puan türüyle öğrenci alan tüm bölümler bulunmakta. Bu bölümlerin program kodlarından kontenjanlarına, geçmiş yıllardaki sıralamalarından puan türlerine tüm veriler mevcut.

Her satırın üst kısmında bulunan filtreleri kullanarak üniversite, bölüm, şehir, üniversite türü, sıralama, puan v.b. bir çok kategoride süzgeçler uygulayarak bölümler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B sütununda bulunan “Seçim” sütununda da ilgilendiğiniz bölümler için bir x işareti koyarak en son bu sütunda sadece x işaretli bölümleri süzerek tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

2018 Dil Tercih Rehberi Hakkında Önemli Notlar!

1- Bu rehber ÖSYM ve YÖK Atlas verileri kullanılarak tarafımca hazırlanmıştır. Bu rehber aracılığıyla yapacağınız seçimleri mutlaka ama mutlaka ÖSYM 2018 Tercih Kılavuzu ile de karşılaştırın.

2- Bu yıl isim değişikliğine uğrayan üniversitelere ait bölümler alttaki resimde gördüğünüz gibi eski adı ve yeni adı alt alta olacak şekilde sıralandı ve bölüm kodları sarı renge boyandı.

3- Geçen yıl öğrenci alan ancak bu yıl itibariyle öğrenci almayacak olan programlara da rehberde yer verdim ve bunları belirtmek için alttaki gibi program kodlarını kırmızıya boyadım. Bu programların 2018 kontenjanları da rehberde 0 olarak görünüyor.

4- Bu yıl ilk defa öğrenci alacak bölümleri daha önceki yıllarda farklı programlarda o şehirlere veya üniversitelere olan ilgiye göre kişisel olarak yorumlayıp sıralamada uygun gördüğüm yerlere yerleştirdim. Bu bölümlerin hazırladığım rehberdeki yerleri tamamen benim kişisel tahminim olup hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Sonuçta daha önceki yazılarımda defalarca belirttiğim gibi yeni/eski tüm bölümlerin sıralamalarını bu yıl siz tercih yapacak öğrenciler yeniden belirleyecek.

5- Yeni açılan bölümlerin tamamını rehberde bulabilirsiniz, ancak yukarıda bahsettiğim tahmini sıralamaları sadece İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve İngiliz Dil Bilimi gibi Dil öğrencileri tarafından en çok tercih edilen bölümlerin devlet üniversitelerindeki kontenjanları için yaptım. Diğer bölümler ve vakıf üniversitelerinin ücretli programlarının bir kısmı rehberde alt sıralarda yeni olarak görünmekte.

6- Güle güle kullanın 🙂

2018 Dil Tercih Rehberi’ni indirmek için tıklayınız.

 

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

2018 Dil Tercih Rehberi” için 8 yorum

 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  hocam sizi çok takip ediyorum twitterdan yazdım ama kullanmıyorsunuz sanırım. keşke tahmini sıralama yapsaydınız bölümlere hocam bunlar elde olan veriler yine de teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:54
   Permalink

   Merhaba Berkay,

   Tahmini sıraları yazabilecek bir yeteneğe sahip olmayı çok isterdim. Ama maalesef 100.000’in üzerinde dil adayının nasıl bir seçim yapacağını kestiremiyorum 🙂

   Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 19:28
  Permalink

  Hocam turizm rehberliği için üniversite bölüm tercih bölümünde bakınız yazan yerlerde “Yabancı Dil Sınavına; Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça veya İngilizce dillerinin herhangi birinden girmek gerekir.” veya “ingilizceden girmek gerekir” gibi şeyler yazıyor bunlardan kasıt zaten girdiğimiz ydt sınavı mı yoksa yds’ye de mi girmemiz isteniyor? emin değilseniz emin değilim deyin lütfen.

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 08:31
  Permalink

  Hocam sıralamam 18.048. Amasya Müt-ter gelme ihtimali nedir?

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 08:45
  Permalink

  Merhaba hocam .Sıralamam 18.048. Amasya Müt-ter gelme ihtimali nedir sizce?

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:50
  Permalink

  Hocam merhabalar ben meslek lisesini bitirdim şimdi hem yks ye hem de dil sınavına hazırlanıyorum tyt ve ayt toplamı diploma notumla 350 diyelim Ve ben ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum bu dil sınavı ünüversite Puanıma nasıl ve ne kadar eklenicek çok merak ediyorum

  Yanıtla
 • Geri bildirim: 2018 Dil Taban Puanlar ve Sıralamalar Kılavuzu - Barış Türkay

Bir Cevap Yazın