?>

2018 Dil Tercihleri Hakkında Merak Edilenler

Dün sonuçlar açıklandığından beri bir panik havası hakim oldu öğrenciler ve veliler arasında. Gerek kendi öğrencilerimden gelen sorular, gerek sizden gelen mailler, gerekse de sosyal medyada takip ettiğim gruplarda paylaşılan sorular herkesin aklında çok büyük soru işaretleri olduğunu gösteriyor.

Bu yazımda dil öğrencileri için bu tercih döneminde yardımcı olacak bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Sıralamalar neden düşük geldi?

Sıralamaların düşük geldiği falan yok aslında. Her zaman söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum. Türkiye’de üniversite yerleştirme amaçlı yapılan sınavlar birer sıralama sınavlarıdır. Her yıl yapılan sınavın kendi içinde bir dinamiği oluşur ve bu doğrultuda sıralamalar ortaya çıkar. Bir yıl sınav çok kolay olur 80 soruda 75 net çıkaran öğrenci ilk 1000’de kendine yer bulamaz. Ertesi yıl sınav çok zor olur, 80 soruda 65 net yapan öğrenci rahatlıkla ilk 1000’e girebilir.

Bu sadece basit bir örnek. Dil puanının hesaplanmasında tek etkenin dil sınavı olmadığını da unutmamak lazım. Toplam başarı puanının %60’ı dil sınavından gelirken %40 gibi büyük bir kısmı da TYT’den geliyor. TYT’de ise testlerin ağırlıkları eşit.

Geçen yıllarda dil öğrencileri için YGS’de Türkçe>Sosyal>Matematik>Fen sıralamasıyla puan alan öğrenciler bu yıl tüm testlerden eşit puanı aldılar. Ayrıca sınavda en büyük payın Türkçe ve Matematik’te olması da baya büyük fark yarattı.

YGS/LYS sisteminde dil öğrencileri için başarı yüksek Türkçe, Sosyal ve Dil netleri çıkarmaktı. Bu netlerin yanına konulan her bir Matematik neti ufak farklar yaratıyordu. Ancak yeni sistemde Matematik testinin değerinin diğer testlerle aynı olması %40 etkiye sahip bir sınavda Matematik testinde başarılı olan öğrenciler için büyük bir avantaj oldu.

Daha önceki sistemde yıllardır süregelen oturmuş bir algı varken yeni sistemle yepyeni bir algı oluştu. Sadece dil bölümünde değil, tüm bölümlerde bu böyle oldu. Şu andan itibaren sistem değişmediği takdirde gelecek yıllarda sınava girecek dil adaylarının en büyük önemi Türkçe, Matematik ve Dil testine vermesi gerektiğini söyleyebilirim.

Buranın özeti: “Hocam ben Matematik yapamıyorum, hiç bakmıyorum bile kitapçıkta sorulara.” diyen öğrencilerim.. Veya “5 tane falan yapsam yeter.” diyen öğrencilerim. Bu sonuç bize matematiğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Matematik yoksa, başarı da yok dilde.

Hocam başarılı sayısal öğrencileri de girmiş önümüzde onlar varmış.

Evet girdiler. Hem de sadece bu yıl değil, yıllardır giriyorlar. Yıllardır da önünüzde yer alıyorlar. Geçen sene Dil-3 puan türünden derece yapan bildiğim bir öğrenci şu anda İstanbul’da tıp okuyor.

Bu yıl bu söylentiyi dillere dolayan şey yukarıda anlattığım gibi Matematik testinin yeni sistemde dil puanının hesaplanmasında önemli bir yere sahip olması. Eskiden sayısalcılar YGS’de güzel netler yapıyorlardı ama çok iyi bir İngilizce altyapısına sahip değilse İngilizce testinde yüksek bir başarı gösteremiyorlardı. Yine dil puanı elde ediyorlardı ama çoğunluğu yüksek puanlar/sıralamalar elde edemiyordu.

Bu yıl ise matematiği iyi yaptıkları için oradan gayet güzel puanlar topladılar ve matematik hiç yapmayan veya çok az yapan, İngilizce testinde de ortalama netler üreten dilcilerin önüne geçtiler.

Burada önemli olan bu sayısalcıların ve eşit ağırlıkçıların sayısı. Böyle bir sayı kimsenin elinde yok. Olsa bile, dil puanına sahip olmaları onlara dilden tercih hakkı tanıyor ve kaçının dilden tercih yapıp kaçının yapmayacağını bilmiyoruz.

Eee biz ne yapacağız o zaman?

Yeni sınav sistemi açıklandığı dönemlerde yazdığım yazılarda tüm öğrencileri zor bir tercih döneminin beklediğini yazmıştım. Maalesef o zorlu süreç geldi çattı.

Bu soruya bir cevap bulabilmek için öncelikle tercihin mantığını anlamamız lazım. Çok kısaca bahsetmeye çalışayım. 180,00 ve yukarısında dil puanına sahip tüm adaylar Tablo-4’de bulunan Dil puan türüyle öğrenci alan tüm bölümleri rahatlıkla tercih edebilir. Geçen yıllarda o bölümler için yayınlanan taban puanlar ve sıralamalar sadece ve sadece bize bir fikir vermek içindir. Bölümlerin puanı her tercih döneminde 180,00’dır.

Şimdi bizler tercih listelerimizi oluşturup ÖSYM’ye ilettikçe ÖSYM sınavda 1. olan adaydan başlayarak her adayı önce ilk tercihine, daha sonra 2, olmadı 3,4,5 diye giderek son tercihine kadar yerleştirmeye çalışacak. Örneğin her dil öğrencisinin ideali olan Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünü bu yıl dereceye giren öğrencilerin hiçbiri seçmedi diyelim ve son kontenjanına 180,00 puanlı bir aday kaldı diyelim. O aday oraya yerleşir ve oranın puanı 2018 yılı için 180,00 diye açıklanır. Tam tersi bir senaryo da mümkün. Geçen sene kontenjanı bile dolmayan 50 kontenjanlı bir bölümü bu yıl sözleşmiş gibi sınavda ilk 50’ye giren adayların tamamı ilk tercihinde gösterirse o bölüm gelir dil puan türünün tepesine oturur.

Bu şekilde işleyen bir sistemde bizim elimizde sadece bizim sıralamamız ve geçen yıllara ait bölümlerin taban başarı sıraları var.

Bu durumda yapmamız gereken biraz mantığımızı kullanarak tercih listemizi oluşturmak. Ya kör topal bir şekilde ya nasip diyerek tercihlerimizi yapacağız ya da bazı verileri baz alarak ilerleyeceğiz. Herkes burada 2. yolu seçiyor ve geçen yılki sıralamalara paralel tercihler yapmaya çalışıyor. Bu durumda da her yıl benzer sonuçlar çıkıp duruyor.

Elbette önümüzde tercih yapmayacak olan diğer bölüm öğrencileri nedeniyle sıralamalarda oynama olacaktır. Ama bu oynamanın ne kadar olacağını kestirmek mümkün değil. Yapılan tüm açıklamalar birer tahminden ibaret.

Benim tüm dil öğrencilerine tavsiyem tercihlerini temkinli bir şekilde yapmaları yönünde. Geçen yılların taban sıralamalarına bakarak kendinizi güvenceye alacak tercihler yapın mutlaka. “Uzmanlar en az 10 bin geriye gider diyor” diyerek riskli tercihler yapmamanızı şiddetle öneriyorum. 10 bin geriye gitmez demiyorum, gidebilir de gitmeyebilir de. Bunu belirleyecek olan bu yıl tercih yapacak tüm dil puanı sahibi adaylar. Sıralamanızın ilerisini de gerisini de mutlaka ama mutlaka göz önünde bulundurun.

Sınava Arapça’dan girdim İngilizce tercih edebilir miyim? veya Sınava İngilizce’den girdim, Arapça tercih edebilir miyim?

En çok sorulan sorulardan biri de bu. Evet arkadaşlar seçebilirsiniz. Bölümlerin bir çoğunda sınav dili ayrımı yok. Tek etken Dil puan türüne sahip olmanız. Sınava hangi dilden girdiğinizin bir önemi yok.

Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde bu tür özel koşullar bulunmakta. ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzun özel koşullar bölümüne çok dikkatli bakmanız lazım. Eğer alttaki koşul numaralarından biri seçmeyi düşündüğünüz programın özel koşullar bölümünde varsa sınava girdiğiniz dil önemli demektir. Aksi halde sınav dilinin bir önemi kalmıyor.

Bk. 77 Yabancı dil sınavına İngilizceden girmek zorunludur
Bk. 82 Yabancı dil sınavına Almancadan girmek zorunludur.
Bk. 84 Yabancı dil sınavına Fransızca’dan girmek zorunludur.
Bk. 127 Yabancı Dil Sınavına Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinin birinden girmek zorunludur.
Bk. 158 Yabancı Dil Sınavına Fransızca veya İngilizce’den girmek zorunludur.
Bk. 163 Yabancı Dil Sınavına; Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça veya İngilizce dillerinin herhangi birinden girmek gerekir.

Önemli Not: Bunlar kılavuzda benim bulabildiğim dil şartını belirten özel koşullar. Bunlardan farklı benim gözümden kaçan koşullar da olabilir. Düşündüğünüz bölümlerin özel koşullarına lütfen tek tek bakın.

Bu sorulara ek olarak aklınıza takılan başka sorular varsa bu yazının altına yorum olarak yazın. Elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağım.

Sizlerden tek ricam, panik olmayın. Tercihleri yapmak için yeterince vaktiniz var. İyice düşünün taşının ve işin uzmanlarıyla hareket edin. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.

Herkesin istediği bölüme yerleşmesi dileğiyle.. Kalın sağlıcakla 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

2018 Dil Tercihleri Hakkında Merak Edilenler” için 22 yorum

 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 09:25
  Permalink

  hocam ilk 10-20 bin arasındaki öngördüğünüz bi kayma tahmini var mı?

  Yanıtla
  • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:02
   Permalink

   Maksimum 4-5 bin civarında olabilir. Dahasının olması mümkün değil gibi görünüyor.

   Yanıtla
 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 07:58
  Permalink

  Merhaba ben 3 senedir Boğaziçi Çeviribilim için çalışıyordum bu sınavda:
  37 doğru 3 yanlış Türkçe
  15 doğru 3 yanlış sosyal
  15 doğru 4 yanlış matematik
  6 doğru 0 yanlış fen
  Ve 78 doğru 2 yanlış ingilizce yaptım. Puanım 471 küsür ve sıralamam 2367 ben boğaziçilik netler yaptığım halde değişen sistem yüzünden giremeyeceğim sanırım. Sizce yüzde kaç şansım var?

  Yanıtla
  • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:04
   Permalink

   Merhaba Dilara,

   Benim tahminim şansının yüzde 60-70 arasında olduğu yönünde. Umarım rahatlıkla yerleşir istediğin bölümü okursun.

   Yanıtla
   • 7 Haziran 2019 tarihinde, saat 10:05
    Permalink

    hocam çok adaletsiz bir sistem oldu dilciler için. ben de 2018’de sınava girmiştim, kolej mezunu sayısal öğrencisiyim. 34 net türkçe, 11 net sosyal, 29 net mat, 15 net fen yaptım. ingilizcem 66 doğru 12 yanlıştı. okul puanıyla beraber 2200’lere geldim. yani matematik yaparak dil sınavını neredeyse full çeken birisini geçebileceğiniz bir sistem oldu.

    Yanıtla
 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  Merhaba, ben bu sene 9 eylul mütercim tercümanlık istiyordum ama sanırım puanim yetmez sizede sormak istedim; sıralamam 6000
  Bölümün sıralaması 4000 yerlesebilirmiyim ?

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:51
   Permalink

   İlk tercih olarak mutlaka yer vermelisin listende. Gelme ihtimali tabi ki var. Ama altını da alternatiflerle doldurmanı şiddetle tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  Merhaba,ben 24bine yerleştim ve listemde 12 tane tercih var ve 19binde bitiyor.Yerleşme ihtimalim kaç?

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:53
   Permalink

   Merhaba,

   Bunu tamamen bu seneki tüm adayların tercih eğilimi belirleyecek. Yerleşme ihtimalin tabi ki var ama garantiye almak istiyorsan 25-30 bin aralığında birkaç tercihe daha yer verebilirsin.

   Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:55
  Permalink

  Hocam merhaba. Necmettin erbakan ing.öğrt. gecen sene 12900 küsür le kapattı. Benim bu yil siralamam 13.044, ilk tercihe yazdim, girme ihtimal % de kaçtır sizce ?

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:54
   Permalink

   %95 üzerinde bir ihtimal görüyorum. Genelin tercihleri çok temkinli olmazsa sorunsuzca yerleşmen lazım. Umarım her ihtimale karşı başka tercihler de yapmışssındır. 🙂

   Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Merhaba sıralamam 13000 sehir üniversitesinin yeni açılan ingiliz dili ve edebiyati bölümü burslu olarak yazdım tutma ihtimali nedir sizce? Tesekkurler

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:55
   Permalink

   Yüksek ihtimal var ama altına kendini sağlama alacak başka tercihler de yazman gerekli.

   Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:01
  Permalink

  Merhaba,
  Sıralamam 40bin ve geçen sene 24binle kapatan HatayM.kemal üniv dil edebiyat ya da Dumlupınar üniv. İ.Ö. dil edebiyat istiyorum. Sizce şansım ne kadar?

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 06:57
   Permalink

   Merhaba Gizem,

   Açık konuşmak gerekirse ihtimalimiz çok düşük ama yok değil. Umarım istediğin gibi olur.

   Yanıtla
 • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  Hocam sıralamam 16k ,10-12k arasında istediğim bölüm ve okul var gelme ihtimali var mıdır? Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 16 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  Hocam merhabalar 4768 sıralamadayım. Hacettepe İngilizce mütercim tercümanlığı istiyorum. Yerleşme ihtimalimi ne kadar görüyorsunuz acaba ?

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:00
  Permalink

  hocam, istedigim bolum 26k ile kapatmis benim ise 28k siralamam var. Tutma şansim nedir?

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2018 tarihinde, saat 09:50
  Permalink

  Hocam merhabalar öncelikle bayramınız kutlu olsun sıralamam 13900 yalnızca 2 tercih yaptım 12585 sıralama ÇOMÜ ide ve 15 k japonca öğretmenliği. Ide gelir mi hocam ne düşünüyorsunuz. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:31
  Permalink

  Hocam merhabalar öncelikle bayramınız kutlu olsun sıralamam 13900 yalnızca 2 tercih yaptım 12585 sıralama ÇOMÜ ide ve 15 k japonca öğretmenliği. Ide gelir mi hocam ne düşünüyorsunuz. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Merhaba, 15.000 de olan Arapca ogretmenligi için tyt de ve ydt de kac net yapmak gerekir ortalama? Simdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Hocam merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim, Boğaziçi çeviribilim veya İngilizce öğretmenliği istiyorum yazın Tyt kısmını büyük ölçüde bitirdim ama İngilizce de 75-80 arası netleri nasıl yapabilirim şu anlık netim 50-55 civarı🙏

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın