?>

2018 YDT Sonuçları Açıklandı

Yaklaşık bir aylık bir bekleyişin ardından bu gece yarısı ÖSYM sınav sonuçlarını açıkladı. Açıklamanın ardından da tüm adayları tatlı bir telaş sardı. Bir aydır hesapladığı netle kendine bir sıralama bulmaya çalışan adaylar gerçek sıralamalarını öğrendi ve tercih için düşünmeye başladı.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, bu sınav sisteminde adayın ne kadar başarılı olduğundan çok diğer adayların ne kadar başarılı veya başarısız olduğu çok önemli. Çünkü yerleştirmede görünürde puan kullanılsa da aslında sıralamaya dayalı bir yerleştirme söz konusu.

Bu yıl uzun bir aradan sonra ilk kez tüm alanlarda tek puan türü hesaplanması tercihleri biraz stresli bir hale bürüyor. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerindeki seçilebilir bölümlerin çeşitliliği bu işi daha zor yapsa da biz dilciler için durum kısmen daha kolay.

Bölümümüzün tipik bir özelliği olarak adaylar 5 temel bölümün etrafında tercihlerini yoğunlaştırıyor. İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve İngiliz Dil Bilimi adaylarımızın en yoğun tercih ettiği bölümler.

Bu bölümlerin tamamının eski sistemde Dil-1 puan türünde toplanmış olması işimizi kolaylaştırıyor. Bu yıl da geçen seneki Dil-1 yerleştirme istatistiklerine paralel bir tablo bizi bekliyor olacak.

Geçen seneki istatistiklerde sadece devlet üniversitelerini ele aldığımızda en düşük sıralamalar şu şekilde:

İngilizce Öğretmenliği – Bayburt Üniversitesi – 16468

İngiliz Dili ve Edebiyatı – Bingöl Üniversitesi – 32099 (İkinci Öğretim)

Mütercim Tercümanlık – Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi – 43398 (İngilizce, İkinci Öğretim)

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı – Dokuz Eylül Üniversitesi – 8852

İngiliz Dil Bilimi – Mersin Üniversitesi – 21004

Sıralamada en düşük olarak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünü baz alırsak bu yıl bu bölümün önünde 1151 adet kontenjan artışı söz konusu.

Bu durumda 5 İngilizce bölüm için sıralaması 45.000’e kadar olan adayların yerleşme ihtimalinin doğru bir tercih ile yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Vakıf üniversitelerinin ücretli programlarını da hesaba katarsak, maddi gücü elveren öğrenciler için dil bölümünden yerleşmek pek zor olmayacak.

Gelelim Sayısal Verilere

Geçen yıl dil sınavına İngilizce dilinden giren ve sınavı geçerli sayılan aday sayısı 88.672 iken bu sayı bu yıl 101.185 oldu. Geçen yıla göre bu yıl 12.513 fazla aday sınava girdi. Dil öğrencilerinin en çok merak ettiği Arapça testine ise 4.786 aday girdi.

Arapça testine katılan aday sayısı ve testin doğru cevap grafiği bize bu teste giren adayların İngilizce testine giren adaylardan daha düşük bir puan grafiği çıkardığını ve İngilizce tercih yapacak adaylar için büyük bir etken olmayacağını gösteriyor.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM’nin daha önce açıkladığı takvime göre tercihler 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Tercihlerin başlamasına 1, bitmesine ise 2 hafta gibi bir süreç var. Bu süreçte lütfen sağlıklı bir şekilde düşünüp sizin için en doğru tercihin ne olacağına karar vermeye çalışın.

Bu konuda fikirlerine güvendiğiniz bir uzmandan mutlaka yardım alın. Ailenizin, hocalarınızın, arkadaşlarınızın fikirlerini alın ama en son kararı siz verin. Unutmayın, bu sizin hayatınız. Onu sonuna kadar siz yaşayacaksınız. Vereceğiniz karar doğru veya yanlış sizin kararınız olsun mutlaka.

Bölümler, formasyon, özel üniversite seçilir mi v.s.  Bu soruların cevapları da sonraki yazılarda. 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

2018 YDT Sonuçları Açıklandı” için 2 yorum

 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 08:54
  Permalink

  Hocam ben Arapca testinden girdim sınava. 23.75 Netim var 😊 tabi geçen sene bir yere yerleştiğim için sıralamam bu sene 62.784 Arap dillerini düşünüyorum ama 48 binle alan bir yer kaç bine geriler tahminen. Cok oynama olur mu geçen seneki Dil 3 puanına takriben

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 09:11
  Permalink

  Sayın hocam Arapça’dan girdim sınava..44.000 deyim arapça öğretmenliği veya Arap dili ve edebiyatı bölümü gelme şansı var mı??

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın