?>

Ders Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?

Üniversite hayatına hoş geldiniz! Otomatik sınıfların ve ders programlarının oluştuğu lise dönemi geride kaldı ve öğrencilerin seçimleriyle oluşacak üniversite hayatı başladı.

Bu başlangıçta adayların en çok merak ettiği konu ders kayıtları. Nedir peki bu ders kayıtları, neden yapılır ve nasıl yapılır.

Ders Kaydı Nedir?

Üniversitede her dönemin başında öğrencilerin o dönemde okumak istedikleri dersleri seçmeleri ve bu derslere kayıt yaptırmaları istenir. Her bölümün mezuniyet için başarılı bir şekilde geçilmesi gereken zorunlu ve seçmeli dersleri ve toplam mezuniyet kredisi vardır. Adaylar o dönemde bu derslerden hangilerini almak istiyorlarsa onları ders kayıt sürecinde seçmek zorundadır. Normal şartlarda tüm adaylar o dönem almaları gereken zorunlu derslerin tamamını ve kendi tercihlerine bağlı olarak o dönem açılan seçmeli dersleri seçerler. Fakat bu bir zorunluluk değildir. Herhangi bir sebepten dolayı bu dönem normalde almanız gerekenden daha az ders alabilirsiniz. Fakat bu sonraki yıl aynı dönemde çok daha fazla ders almanızı veya okulu otomatik olarak uzatmanızı gerektirecek bir hamle olacaktır.

Tam tersi durum da söz konusu. Ben çok çalışırım diyorsanız ve bölümünüzün ders programında bir çakışma söz konusu değilse öncelikli olarak kendi sınıfınızın derslerini aldıktan sonra üst sınıftan da ders kaydı yapabilir ve bu sayede gelecek yıl daha az dersten sorumlu olabilir veya okulu normal öğretim süresinden daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Tüm bunları okulunuzun bir dönemde almanız için izin verdiği toplam kredi limiti çerçevesinde yapabilirsiniz.

Mesela okulunuz dönemlik 35 kredi ders almanıza olanak tanıyor ve sizin o dönem almanız gereken derslerin toplam kredisi 29 kredi yapıyor diyelim. Bu durumda 6 krediye kadar üst sınıftan ders almanız mümkün. Ama bunu yaparken üstten alacağınız dersin mevcut dönemdeki derslerinizle aynı gün ve saatte olmayacağından emin olmanız gerekiyor. Aksi durumda aynı anda 2 derslikte 2 farklı dersi dinleyemeyeceğiniz için birinden kesin olarak devamsızlıktan kalacaksınızdır.

Ders Kaydı Nasıl Yapılır?

Üniversiteler özerk kuruluşlar olduğu için ders kayıt sistemlerinde bir standarttan bahsetmek mümkün değil. Ancak günümüzde neredeyse tüm üniversiteler ders kayıtlarını kullanmış oldukları öğrenci bilgi sistemleri üzerinden online olarak yaptırmaktadır. Ancak bazı üniversiteler ders kayıtlarını hala manuel olarak danışman hocaya teslim edilip onaylatılacak formlarla da yapmaktadır. Bu nedenle okulunuzun ders kayıtları hakkında en net bilgiyi okulunuzun web sitesinden alabilirsiniz.

Danışman Hoca Nedir?

Bölümlerde her yıl her sınıf için bir danışman hoca belirlenir ve ders kayıt süreçleri bu hoca nezaretinde ve onayında tamamlanır. Özellikle 1. sınıf öğrencileri bu süreci ilk kez yaşayacaklarından bu konuda danışman hocalarından bilgi alabilirler. Ancak üniversitelerdeki hocaların liselerdeki hocalara benzemeyeceğini unutmadan nazik bir dil kullanarak danışman hocalarınızdan yardım talep etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ders Kaydı Yapmazsam Ne Olur?

Cevap basit: Derse gidemezsiniz 🙂

Bir çok üniversite normal süresinde ders kaydını herhangi bir sebeple yaptıramayan öğrenciler için mazeret kayıt süresi vermekte. Ancak bunu yapma zorunlulukları yok. Normal süreçte ders kaydınızı tamamlamazsanız okulunuzu otomatik olarak 1 dönem veya yıl uzatma ihtimaliniz söz konusu. Böyle bir durumla karşılaşmamak için vaktinde ders kayıtlarınızı mutlaka yaptırın.

Ayrıca geç yapılan ders kayıtlarında özellikle seçmeli derslerde bazı derslere büyük yığılmalar olduğunu ve bu derslere konulan öğrenci kotası nedeniyle dersi seçememe durumuyla karşılaşacağınızı unutmayın. Bu durumda hiç istemeden istemediğiniz bir seçmeli dersi okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ders kayıtlarını hızlıca tamamlamak çok önemli.

Şimdiden hepinize üniversite hayatınızda başarılar!

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Ders Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 4 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:04
  Permalink

  Kaç tane seçmeli ders seçmemiz gerektiğı belirtiliyor mu

  Yanıtla
 • 18 Eylül 2018 tarihinde, saat 01:26
  Permalink

  Ders kaydı yaptim ve sonradan ders ekleme veya çıkarabiliyormuyum kayıt günü bitmedigi durumda

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın