?>

Dil-1 Puan Türü İçin Nasıl Çalışmalı?

LYS-5 sınavına girecek olan adayların çok büyük bir kısmı tercihini Dil-1 puan türüyle öğrenci alan bölümlerden yana kullanıyor. Bu eğilim de toplamda 3 farklı puan türü olan Dil puanları içerisinde Dil-1 puan türünü daha önemli bir boyuta taşıyor. Peki Dil-1 puan türünde başarılı olabilmek için nasıl çalışılmalı? Gelin bu yazımızda biraz bu puan türü hakkında konuşalım.

Dil-1 Puan Türü İle Hangi Bölümler Tercih Edilebilir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, dil öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümler genelde Dil-1 puan türüyle öğrenci alıyorlar. Bu bölümleri sıraladığımızda şöyle bir liste karşımıza çıkıyor:

Alman Dili ve Edebiyatı
Almanca Öğretmenliği
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
Çeviribilim
Dilbilim
Fransız Dili ve Edebiyatı
Fransızca Öğretmenliği
İngiliz Dil Bilimi (İngilizce)
İngiliz Dili ve Edebiyatı
İngilizce Öğretmenliği
Karşılaştırmalı Edebiyat
Mütercim-Tercümanlık
Turizm Rehberliği

Dil-1 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Dil-1 puan türünün hesaplanmasında tüm diğer puan türlerinde olduğu gibi Mart ayında yapılacak olan YGS ve Haziran ayı içerisinde yapılacak olan LYS-5 sınavlarında adayın vermiş olduğu doğru cevaplar etkili oluyor. Kısaca söylemek gerekirse, toplam puan hesabında YGS’deki başarının önemi %35, LYS-5’deki başarının önemi ise %65 oluyor. Alttaki tablo bize her testin puan yönünden getirisini ayrıntılı bir şekilde gösteriyor.

Dil-1 Puan
Türü
YGS LYS-5
Türkçe Sosyal Bilgiler Matematik Fen Bilimleri İngilizce
Soru Sayısı 40 40 40 40 80
Puan Değeri 1,5 0,9 0,6 0,5 3,25
İngilizce Eşiti 2,16 3,61 5,41 6,5 1

Bu tablodan da net bir şekilde görüleceği üzere bizler için en önemli ders hem soru sayısının fazlalığı hem de yüksek puan değeri nedeniyle İngilizce. Onu da sırasıyla Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik ve Fen Bilimleri takip ediyor.

Bu Tablo Bize Ne Demek İstiyor?

Bu tablo bize hangi derse ne kadar ağırlıkta çalışmamız gerektiğini söylüyor. Çalışma ağırlığımız LYS’de olsun ama YGS’yi de ihmal etmeden Türkçe ve Sosyal ağırlıklı çalışalım diyor.

Toplumda genel olarak Matematik ve Fen derslerinin bir öğrencinin başarısını ölçmede en büyük etken olduğu kanısı hakim. Ancak bu tablo dil öğrencileri için bunun hiçbir geçerliliği olmadığını net bir şekilde gösteriyor.

1 Türkçe neti yaklaşık 3 Matematik veya Fen Bilgisi netine karşılık geliyor. İngilizce ile kıyaslandığında ise fark daha da büyüyor ve 5,41-6,5 net aralığına çıkıyor.

Bu durumda bizim çalışma stratejimiz YGS Mart ayında olduğu için öncelikle hızlı bir şekilde Türkçe ve Sosyal netlerimizi yukarılara çıkarmak üzerine kurulu olmalı. Bu sırada da çok fazla vakit ayırmadan ama tamamen de boşlamadan Matematik veya Fen çalışması yapabiliriz. Unutmayın, derece yapmak gibi bir hedefiniz yoksa yapacağınız 5-15 arası Matematik veya Fen neti size fazlasıyla yetecektir. Matematik veya Fen testlerinden 40’ta 40 yapmak için harcayacağınız mesaiyi Türkçe, Sosyal ve sonrasında İngilizce için harcamalısınız. Aksi halde çok değerli testleri bırakıp yok yere size fazla faydası olmayacak testlerle uğraşıp durmuş olursunuz.

İşin Özeti..

Uzun lafın kısası, sınavı bir yemeğe benzetecek olursak, İngilizce için ana malzememiz, Türkçe ve Sosyal için en önemli yardımcı malzemelerimiz, Matematik ve Fen için de yemeğin süsü diyebiliriz. Süssüz yemek olur ama ana malzeme olmadan sadece süsle olmaz. Bu yazıdan sayısal derslere çalışmayın yorumunu çıkaracak arkadaşlara da bir lafım olacak. O kadar uğraşıp yaptığınız yemeği süssüz bırakmak gibi bir gaflette bulunmazsınız herhalde..

Kısa süre içerisinde sayısal derslerin bizim için ne kadar önemli olduğuyla ilgili bir şeyler de karalama planım var. Şimdilik kalın sağlıcakla. 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın