?>

Dil Öğrencileri YKS Başvuruları Hakkında Soru Cevap

1 Mart 2018 itibariyle ÖSYM bu yıl ilk defa uygulanacak olan yeni üniversiteye giriş sınavı YKS için başvuruları almaya başladı. Sistemin ilk defa uygulanacak olması nedeniyle özellikle dil öğrencilerinin aklına takılan sorulara cevap vermek istedim.

Bu sorular bana en sık sorulan soruları oluşturuyor. Sizin de aklınıza takılan ve burda cevaplanmayan bir soru varsa alttaki yorum kısmından sorunuzu iletebilirsiniz. Yeni sorular geldikçe bu yazıyı güncelleyeceğim.

Sınav başvurusu için son gün 21 Mart 2018. Sakın geç kalmayın!

Soru: Dil öğrencisiyim, başvuruda hangi sınavları seçmem gerek.

Cevap: Sadece dil puanının hesaplanmasını istiyorsan başvuru esnasında TYT ve YDT (Yabancı Dil Testi) seçimi yapman gerek.

Soru: Dil öğrencisi değilim ama dilden de sınava girmek istiyorum. Mümkün mü?

Cevap: Evet mümkün. Başvuru esnasında TYT, AYT ve YDT seçimi yapman ve buna göre ücret ödemen gerek.

Soru: Dil öğrencisiyim ama farklı alanlardan da sınava girmek istiyorum. Mümkün mü?

Cevap: Evet mümkün. Başvuru esnasında TYT, AYT ve YDT seçimi yapman ve buna göre ücret ödemen gerek.

Soru: YDT’ye birden fazla dilden girebilir miyim?

Cevap: Hayır! Sınav Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 5 farklı dilde yapılacak ve başvuru esnasında bunlardan birini seçmen istenecek. Başvuru sırasında hangi dilden sınava gireceğini belirlemiş ve ona göre tercihini yapmış olman gerek. Tüm adaylar aynı gün ve saatte sınava girecek ve her adaya seçtiği dile ait kitapçık verilecek.

Soru: Başvuru esnasında seçtiğim sınav dilini daha sonra değiştirebilir miyim?

Cevap: Evet. ÖSYM’nin bu konudaki açıklaması şu şekilde:

YDT sınav ücretini yatıran adaylar, başvuru süresince veya 6-11 Nisan 2018 tarihleri arasında (11 Nisan 2018 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) kendileri giriş yaparak seçmiş oldukları yabancı dili değiştirebileceklerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra yabancı dil bilgisinde değişiklik/düzeltme yapılamayacaktır.

Soru: Başarı sıram sınava girdiğim dile göre mi hesaplanacak? Yani her dilin ayrı başarı sıralaması mı olacak?

Cevap: Hayır. YDT’ye giren tüm adaylar hangi dilden girerse girsin ortak bir havuzda değerlendirilecek ve tek bir dil puanı sıralaması yapılacak.

Soru: İngilizce’den sınava girip Arapça, Almanca v.b. bölümler seçebilir miyim?

Cevap: Sadece bazı üniversiteler bölümün diline ait sınava girme şartı koyuyorlar. Mesela Hacettepe Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümü için sınava Almanca dilinden girmek şartı var. Ama birçok üniversitede böyle bir şart yok. Bu sene için böyle bir şart gelip gelmeyeceği, gelecekse de hangi üniversitelerin hangi bölümlerine geleceğini bilmek imkansız. Bu bilgi tercih döneminde yayınlanan tercih kılavuzunda özel şartlar bölümünde belirtiliyor. Bu nedenle hedefte sınav dillerinden birine ait bölüm varsa ve bu dillerden sınava girildiğinden iyi bir başarı yakalanacağına inanılıyorsa hedef dilden sınava girmekte fayda var. Aksi durumda adayın kendisini en başarılı hissettiği dilden sınava girmesi en doğrusu olacaktır.

Soru: Arapça testi bu sitede örnek olarak yayınlanan KPDS soruları gibi mi olacak?

Cevap: Bu sitedeki KPDS soruları sadece örnek olsun diye yayınlandı. Daha önce yapılan ve hala yapılmakta olan dil sınavlarında Arapça testleri nasıl uygulanıyor konusunda bir fikir versin diye yayınlandı. ÖSYM veya YÖK tarafından sınavın içeriğiyle ve müfredatıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. Bu nedenle bu konuda bir şey söylemek çok zor. Ancak İngilizce testinde her zaman KPDS/YDS formatı büyük oranda üniversite giriş dil sınavıyla aynı oldu. Tek fark, KPDS/YDS daha ağır bir dile sahipken üniversite giriş sınavı nispeten daha kolay bir dile sahip oldu. Arapça için de aynısı olup olmayacağını sınavdan sonra göreceğiz.

 

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni