?>

Dil Sınavına Arapça ve Rusça Eklendi

Bu yıl ilk defa uygulanacak olan üniversiteye giriş sistemi YKS ile ilgili YÖK’ten dil adaylarını da yakından ilgilendiren bir bilgilendirme geldi.

YÖK tarafından güncellenen sınav hakkındaki soru cevaplara göre bu yıl yapılacak olan Dil Sınavı’nda adaylara Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerine ek olarak Arapça ve Rusça dillerinde de sorular sorulacak. Adaylar sınav başvurusu esnasında isteklerine göre seçecekleri dilden sınava girecekler.

Özellikle imam hatip liselerinde okuyan ve Arapça Öğretmenliği bölümünü hedefleyen adaylar için sınava Arapça dilinin de eklenmesi olumlu bir gelişme oldu. Ancak bu değişikliğin Ocak ayında duyurulması doğru olmadı. Bir adayın sınava hazırlık sürecini tamamen değiştirebilecek bu kadar önemli bir bilginin çok daha önce duyurulması gerekiyordu.

YÖK tarafından yapılan bir açıklama da sınavlardaki testlerin katsayıları üzerine. Daha önce de “YKS ve Dil Sınavı Tarihleri Sürprizlerle Belli Oldu!” adresindeki yazımda açıkladığım katsayıların aynısı YÖK tarafından teyit edilmiş oldu.

TYT sınavında tüm testlerin puan getirisi ders ayrımı olmadan tüm adaylar için eşit olacak. Sadece soru sayılarındaki farklardan ötürü bazı testlerin getirisi daha yüksek görünürken bazılarınınki daha düşük görünüyor. Ancak birim soru bazında bakıldığında tüm doğru cevaplar eşit ham puan oluşturacak.

YÖK’ün konuyla ilgili duyurusuna http://www.yok.gov.tr/web/guest/yks-sss-ve-cevaplari-ile-puan-turleri adresinden erişebilirsiniz.

Herkese başarılar!

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni