?>

Haydi Başlayalım!

Geçenlerde yazdığım “Nereden Başlamalıyım?” adlı yazıdan sonra şimdi de “Haydi Başlayalım” yazısıyla sizlerleyim. 2018 LYS-5 adayları için başlamanın vakti geldi de geçiyor bile.

Daha önceki yazımda sizlerden istediğim bazı şeyler vardı. Deneme sınavları çözerek nerede olduğumuzu görmek ve kendimize hedefler koymak gibi. Deneme sınavlarını çözdüysen artık iyi kötü ne durumda olduğunu biliyorsun. Sakın ama sakın denemelerin sonucuna göre böbürlenmeye veya hayal kırıklığı yaşamaya kalkma. Sınavın çok iyi geçmesi de, çok kötü geçmesi de gerçek sınavlar için şu zamanda bir şey ifade etmiyor. Şu an tüm testlerden 0 net yapan adayın bile yeterli hazırlanma süresi var. Bunu sakın unutma. Tek fark, adayın nerede olduğuna göre izleyeceği çalışma yöntemi.

Daha önceki yazıda belirlemiş olduğumuz hedefleri tekrardan bir hatırlayalım:

Eğer derece yapmak gibi bir niyetin yoksa ama tercih döneminde rahat bir şekilde tercih yapmak istiyorsan bir dil öğrencisi olarak yapman gereken minimum netler şu şekilde:

Türkçe: 35

Sosyal: 30

Matematik: 5-15 (Evet matematik!)

Fen: Olsa da olur olmasa da olur ?

İngilizce: 65-80

Bu netleri cebine koyduğun zaman çok rahat bir tercih dönemi seni bekler.

Şimdi yapman gereken sayın LYS-5 adayı, deneme sınavlarında yapmış olduğun netlerle bu netleri kıyaslayarak hedefe ne kadar uzak veya yakın olduğunu saptamak.

Netlerim Çok Düşük Ne Yapmalıyım?

Eğer netlerin yukarıdaki netlere çok uzaksa öncelikle çok sıkı çalışmayı göze almalısın. Özellikle Türkçe ve Sosyal bizim olmazsa olmazlarımız. Bu testlere ekstra önem verip hızlı bir şekilde yükselişe geçmen lazım. Netleri hedefe çok uzak olan bir öğrenciysen mutlaka konu eksiğin çok fazladır. Hızlı bir şekilde konu çalışman lazım. Çözmüş olduğun sınavlarda en çok yanlışının nerede çıktığını hemen tespit et ve kendine bir eylem planı belirle.

Konu eksiğini kapatmak için farklı yollar seni bekliyor.

  1. Okuldaki hocandan yardım alabilirsin.
  2. Kurs desteği alıyorsan kurstaki hocandan destek alabilirsin.
  3. Konu anlatımlı kitaplar ile kendin çalışabilirsin.
  4. YouTube üzerinden konu anlatım videoları izleyebilirsin.

Bu yöntemlerden herhangi biri veya birkaçı açıklarını kapatmak konusunda sana yardımcı olacaktır. Özellikle son maddenin gücünü yabana atmamak lazım. Bugün YouTube hemen her dersten her konunun anlatım videolarıyla dolu. Tek yapman gereken biraz araştırmak.

Sadece konu çalışmak tek başına yeterli değil bu arada. Konuları çalıştıkça soru çözümü yaparak iyice pekiştirmelisin öğrendiklerini. Aksi halde ilk 1-2 konuda çok güzel öğrendiğini düşünürken, konular ilerledikçe her şeyi karıştıran birisi olarak bulursun kendini.

Sıfırdan başlayacak bir öğrenci düzenli bir çalışmayla tüm konuları öğrenerek Ocak ayında veya en geç Şubat ayı başında bitirir. Bu süreçten sonra da bol deneme sınavı çözerek YGS’ye hazır hale gelir.

Netlerim Orta Karar veya Yüksek

Netleri hedefe yakın olan adayların muhtemelen konu eksiği yoktur veya çok azdır. Bu adayların derdi yeterli miktarda soru çözmekle ilgilidir. Bu durumda olan adayların da hızlı bir şekilde varsa konu eksiklerini tespit etmeleri ve sonrasında soru ve deneme sınavı çözümüne başlamaları gerekmektedir.

Peki Ya LYS?

Yapılacak en büyük hata Mart ayına kadar sadece YGS, sonrasında ise LYS çalışmak olacaktır. Bu iki sınav arasında iyi bir denge sağlamanız gerek. Unutmayın, yerleştirme puanımızın %35’ini YGS başarımız, %65’ini de LYS başarımız etkileyecek. LYS’nin önemi YGS’ye göre çok daha fazla.

Eğer hedeflere çok uzaksanız ağırlığı YGS’ye verin ama hedeflere yakınsanız ağırlığınız LYS’de olsun. Ama hiçbir durumda sadece birine ağırlık vermeyin. Bu ölümcül bir hata olur.

Haydi sayın LYS-5 adayı. Tüm bahaneleri bir kenara bırak ve hedeflerine odaklan artık. Yukarıda yazılan netler ulaşılması zor hedefler değil. Öncelikle inanman ve sonrasında bilinçli bir şekilde çalışman gerekiyor. Bu iki şeyi bir araya getirebilirsen neler yapabileceğini kendi gözlerinle göreceksin.

Ama türlü bahanelerle çalışmayı ertelemek veya hedefleri küçültmek de senin elinde. Bu durumda giden senin hayatından gidiyor olacak.

Gençsin, dinamiksin, zekisin ve çalışkansın. İstesen yukarıdaki netlerden daha fazlasını yaparsın. Kendine inan ve çalışmaya başla.

Bu yazı daha başlangıç. Yol gösterici bir çok yazıyla yıl boyunca beraber ilerleyeceğiz. Hepimize kolay gelsin şimdiden. 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın