?>

Hazırlık Muafiyet Sınavı Hakkında

Hazırlık sınıfı bulunan bölümlere yerleşen adayları kayıt sonrasında bir muafiyet sınavı bekliyor. Bölümlerinde ve sonrasında meslek hayatlarında kullanacakları yabancı dil bilgisini kazandırmak için bölüme başlamadan önce adaylara sunulan zorunlu hazırlık sınıfından yeterli dil bilgisine sahip adayları muaf tutmak için yapılan bu sınavın tarihi ve içeriği her üniversitede farklılık göstermekte. Bu nedenle öğrencilerin okullarının web sitelerini yakından takip etmeleri gerekiyor.

Muafiyet Sınavı İçeriği Nedir?

Her üniversite kendi bünyesinde bulunan Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından hazırlanan muafiyet sınavını uygulamakta. Bu da her üniversitenin farklı bir sınav uygulaması sonucunu doğuruyor. Bazı üniversiteler YDS-YÖKDİL tarzında sadece çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavlar uygularken, bazıları da 4 temel dil bilgisi olan Reading, Listening, Speaking ve Writing bölümlerinden oluşan bir sınav uygulamaktadır.

Bu konuda en doğru bilgiyi öğrenciler üniversitelerinin Yabancı Diller Yüksek Okulu web sitesinden alabilirler. Artık neredeyse her üniversite uyguladığı sınavın bir örneğini öğrencilere referans olması açısından web sitesinde yayınlıyor.

Üniversitenizin Yabancı Diller Yüksek Okulu web sitesinde “… üniversitesi yabancı diller yüksek okulu” veya “… üniversitedi ydo” aramalarıyla ulaşabileceğiniz gibi, üniversitenizin web sitesinde bulunan “Akademik > Yüksekokullar > Yabancı Diller Yüksek Okulu” linkini de takip ederek ulaşabilirsiniz.

Muafiyet Sınavı Sonrası

Muafiyet sınavından başarısız olan adayların zorunlu bir yıl hazırlık sınıfını okumaları ve sonrasında bölümlerine başlamaları gerekiyor.

Bu durumda olan adaylar için naçizane bir iki tavsiyem olacak.

1) Hazırlık sınıfını angarya olarak görmeyin. Hakkını vererek okuyacağınız bir hazırlık sınıfı sonucunda size hem bölümünüzde hem de mezuniyet sonrası atılacağınız iş hayatında çok yardımı olacak olan yabancı dil bilgisini alacaksınız. Bu gerçekten kaçırılmaması gereken bir fırsat ve iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

2) Hazırlık sınıfında sınıfta kalmamaya büyük özen gösterin. Bölümde bir dersten başarısız olduğunuzda onu ertesi sene alttan alarak telafi etme hakkınız var. Ancak hazırlık sınıfı bir yıllık blok bir eğitim olduğu için hazırlık sınıfında yaşanacak başarısızlık otomatik olarak üniversite hayatınızın bir yıl uzamasına neden oluyor. Ayrıca mevcut mevzuata göre, hazırlık sınıfında 2 kez başarısız olan adaylar, Türkçe eğitim veren başka üniversitelere yerleştiriliyor. Bu sitenin takipçisi bir çok adayın yabancı dille ilgili bölümlerde okuduğunu düşünürsek ve bu bölümlerin Türkçe eğitim programlarının olmadığını hesaba katarsak 2 yıl üst üste hazırlık sınıfında başarısızlığın otomatik olarak üniversite kaydının silinmesine yol açacağı sonucuna ulaşabiliriz.

Bu iki nedenden ötürü hazırlık sınıfını ciddiyetle okuyup bitirmek en doğru yol olacaktır.

Muafiyet sınavında başarılı olup direk bölüme geçmeye hak kazanan adaylar için de ders kaydı süreci başlıyor. Bu adayların da okullarının kendilerine vereceği sürede ders kaydı yapmaları ve akademik takvime göre öğrenim hayatlarına başlamaları gerekiyor.

Ders kaydı ile ilgili detaylı bilgilerim “Ders Kaydı Nedir” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın