?>

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Her tercih döneminde olduğu gibi bu yıl da bana tercih danışmanlığına gelen öğrencilerin en büyük soru işareti İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında oluyor. Bu bölümü bilinçli bir şekilde seçen, gerçekten bu alanda çalışmak isteyen öğrenci sayısı çok az. Bölümü seçen öğrencilerin büyük kısmı İngilizce öğretmeni olmak hayaliyle bu bölümü genelde “mecburiyetten” seçiyor.

Seçme işi mecburi bir eylem olunca da büyük bir isteksizlik ve dahası bir korku oluşuyor. Danışmaya gelen öğrencilerin büyük kısmı “Hocam İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü çok zormuş.” diye başlıyor konuya. “Biz daha Türk Edebiyatı’nı tam anlamıyla öğrenemiyor iken İngiliz Edebiyatı’nı nasıl öğreneceğiz.” diye de devam ediyorlar.

“Benim öğretmenlik okuyan arkadaşlarım var, onların bu bölümde okuyan arkadaşları çok zor diyormuş sakın yazma dediler bana.” diyenler de çıkmıyor değil.

Ancak bunların içinde beni en çok üzen bazı meslektaşlarımızın bu konuda öğrencilerimizi yanlış yönlendirmeleri. Bazı İngilizce öğretmeni arkadaşların öğrencilere benzer yorumlar yaptırıp gözlerini korkuttuklarına defalarca kez şahit oldum.

Peki bu durumun aslı astarı ne? Bu bölüm gerçekten bu kadar zor, öcü bir bölüm mü?

Gelin bu bölümün mezunu bir hocanız olarak ben size anlatayım.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü adından da anlaşılacağı gibi İngiliz Edebiyatı’nı akademik düzeyde incelemeyi amaçlamış bir bölüm. 4 yıllık eğitim sürecinde yüzyıllar ve edebi türler halinde İngiliz Edebiyatı her açıdan ele alınarak incelenir.

Ders programı neredeyse tüm üniversitelerde 2 bölümden oluşur. Birinci bölümde tüm dil bölümlerinde olduğu gibi dil becerilerini geliştirecek Grammar, Reading, Writing, Listening, Speaking v.b. dersler olur. İkinci bölümde ise bölümün uzmanlık alanı olan edebiyat dersleri olur. Hemen her üniversitede de birkaç kredilik Amerikan Edebiyatı ve Dilbilim dersleri de olur.

Sözün özü; gayet zengin ders içerikleriyle hem dil alanında hem de edebiyat alanında donanımlı mezunlar yetiştirir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Okuması Zor Bir Bölüm Mü?

Bu sorunun cevabı sizin için zor kelimesinin ne ifade ettiğine bağlı olarak değişiyor. Eğer üniversiteye gidince çok rahat bir öğrencilik hayatı geçireceğinize, neredeyse hiç ders çalışmadan halk diliyle “yata yata” bölüm bitireceğinize inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Üniversitede kolay bölüm yoktur. Tüm bölümlerin öğrencileri bazen fazlasıyla yıpratan zorlukları vardır.

Bu nedenle bu bölüm için okuması zor bir bölüm diyemeyiz. Emin olun diğer bölümler ne kadar zorsa, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü de o kadar zor bir bölüm.

Bundan tam 10 yıl önce 2008 yılında 120 arkadaş Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne başladık ve 3-4 kişi hariç hepimiz 4 yılın sonunda diplomalarımızı aldık ve hayata atıldık. O günden beri hepimiz çok farklı alanlarda çalışıyor ve hayatımıza devam ediyoruz.

Kendi dönem arkadaşlarımın dışında da iş hayatında beraber çalıştığım sayısız İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu oldu ve hala olmakta.

Tüm mezunlar olarak hepimizin ortak düşüncesi de, bölümümüzün gerçekten çok güzel bir bölüm olduğu yönünde.

Neymiş O Güzel Olan?

Bu bölümde sadece kitap okuyup özet çıkaracağınızı falan düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu bölümde 4 yıl boyunca çok farklı tartışmaların içinde bulacaksınız kendinizi. Derslerin büyük kısmı kült yazarların ve şairlerin zamanının ne kadar ötesinde mesajlar vermeye çalıştığını analiz etmekle geçecek. Çocukluğunuzda okuduğunuz Robinson Crusoe, Guliver’in Gezileri gibi kitapların aslında tarihin akışını değiştiren ne kadar önemli eserler olduğunu görecek, şaşırıp kalacaksınız.

Osmanlı’dan İngiltere’ye giden kahve çekirdeği ve sonrasında İngiltere’de yayılan Coffee House kültürü sonrası önce edebiyatta sonrasında da siyasette ve dolayısıyla tarihte ne tür değişiklikler olduğunu hayretle öğreneceksiniz.

Bölümü bitirdiğinizde hayatta hiçbir şeyin göründüğü kadar basit olmadığını, her şeyin arkasında mutlaka ama mutlaka iyi veya kötü bir şeyler olduğunu bilen, ve arkadaki bu şeyleri görebilen bireyler olarak mezun olacaksınız.

O Zaman Neden İnsanlar Bu Bölümden Bu Kadar Çekiniyor?

Bu bölümden bu kadar çekinen insanların çok büyük bir kısmını farklı bölüm mezunları oluşturuyor. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarından bölümünü benim gibi anlatmayacak ve tavsiye etmeyecek olan kişi sayısı çok azdır. Elbette bölümümüz mezunu olup hiç sevmeyeni de vardır ama bu emin olun tüm bölümlerde var.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir?

Türkiye’de İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve İngiliz Dil Bilimi bölümlerinin tamamı ortak çalışma alanlarına sahiptir. Bu bölümlerin herhangi birinden mezun olmanız durumunda öğretmen, akademisyen, dış ticaret/lojistik uzmanı, bankacı v.b. bir çok ünvana sahip olabilir, devlette de Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, MİT gibi kurumlarda kadro açılması halinde bir pozisyona yerleşebilirsiniz.

Yukarıda saydığım 5 bölümden herhangi birinin mezunlarına spesifik olarak açılan bir iş olmuyor. Tüm iş ilanlarında bu 5 bölümün mezunlarından biri olmak ibaresi geçiyor.

Tek fark, İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunları formasyon belgesine gerek kalmadan Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu/sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına başvurabiliyorken, diğer 4 bölüm mezunları bunun için formasyon belgesine ihtiyaç duyuyor.

Formasyon olmadan da özel öğretim kurumlarında (kolejler, dil kursları v.s.) rahatlıkla çalışabilirsiniz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunları 2. Öncelikle mi Atanır?

En çok sorulan sorulardan biri de bu. MEB’de öğretmen olmak isteyen formasyon sahibi bir İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu herhangi bir öncelik durumu olmaksızın KPSS ve yeni sistemde mülakat puanına bakılarak atanır.

Yukarıda saydığım 5 bölümün mezunu 5 kişi KPSS’ye girdiğinde puanı 0,001 bile olsa diğerlerinden yüksek olan önce atanır, düşük olan sonra atanır. Atama konusunda herhangi bir bölüm ayrımı yoktur.

Eğer bu konuda tereddütünüz varsa Talim Terbiye Kurulu’nun Atamaya Esas Alanlar kılavuzunda İngilizce başlığını inceleyebilirsiniz.

Özetleyecek Olursak..

Bu bölüm anlatıldığı gibi zor ve öcü bir bölüm değil. Diğer bölümler ne kadar zorsa bu da o kadar zor. Bölümü okumanız ve başarılı olmanız için kitap kurdu olmanız gerekmiyor. Sadece ders çalışmayı bilen biriyseniz rahatlıkla biterebileceğiniz ve hayata atılabileceğiniz bir bölüm.

Önemli Not: Bu yazıyı İngiliz Dili ve Edebiyatı en iyi bölümdür demek için yazmadım. Öyle bir düşüncem olmadı olamaz da. Bölümlerin iyiliği/kötülüğü değil insanların zevkleri ve ilgi alanları vardır diye inanan biriyim. Bu yazıyı yazmaktaki tek amacım, bu bölümü rahatlıkla tercih edebilecekken anlamsız korkulara kapılıp tercih etmeyecek adaylara rehberlik etmek.

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni