?>

Kayıt, Yurt, Hazırlık, Ders Kaydı.. Kafam Çok Karışık!

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığından beri telefonum susmuyor, sosyal medya gelen kutularım ötüp duruyor. Yerleşen öğrenciler hem çok mutlu hem de çok heyecanlı. Resmen bir panik havası içindeler. Hepsi aynı soruların cevaplarını farklı yerlerde arayıp duruyor.

Hocam,

Elektronik kayıt zorunlu mu?

Okula gitmem gerekiyor mu?

Yurt başvurusu ne zaman yapılıyor?

Hazırlık muafiyet sınavı hangi tarihte?

Sonuç belgemde tek gün kayıt tarihi yazıyor neden?

Öğrenim ücretini hangi bankaya yatırmam gerekiyor?

Ders kaydı diye bir şey varmış.. Nedir bu? Zaten kayıt yaptıracağım ben.

v.b. bir sürü benzer sorular gelip duruyor bana. Eminim yukarıdaki soruları okurken siz de “Aaa evet, ben de bunu merak ediyorum” diyorsunuzdur.

Öncelikle bu paniğin çok normal olduğunu söylemek istiyorum. Üniversite hayatı bugüne kadar alışık olduğunuz 12 yıllık eğitim sürecinden çok farklı. Ayrıca bu yerleştirmeye hak kazanabilmek için çok emek verdiniz ve kayıt sürecinde kaçıracağınız küçük bir detay yüzünden emeğinizin heba olmasını istemiyorsunuz. Bunlar çok haklı sebepler. Bu yazının amacı da zaten bunları sormayın mesajı vermek değil. Aksine her zaman bana sormaya devam edebilirsiniz. Ancak bir nebze de olsa aklınızdaki soru işaretlerini giderip birkaç önemli noktanın altını çizmek istiyorum.

Üniversiteler Özerk Kurumlardır

Bu ne demek? Üniversiteler dış işlerinde YÖK’e bağlı ancak iç işlerinde bağımsız kurumlardır. Bunun sonucu olarak standart bir kayıt sürecinden bahsetmek mümkün değil. Her üniversite farklı bir sistemle kayıtları alıyor. Kimi sadece elektronik kayıt isterken kimi sadece okulda yapılacak kaydı kabul ediyor. Kimi muafiyet sınavını X tarihinde kimi Y tarihinde yapıyor. Kimi X bankasından ödeme alırken kimi Y bankasından alıyor gibi.

Peki bu kadar farklılığın olduğu bu sistemde nasıl karışıklık yaşamadan hareket edilebilir?

Cevabı çok basit.. Okulunuzun web sitesinde yapılacak duyuruları sıkı sıkıya takip ederek. Bugün her üniversitenin web sitesinde mutlaka yeni kayıt kılavuzu v.b. adda bir sayfa mevcut ve buradan yeni kayıt yapacak adaylara rehberlik edecek bilgileri paylaşıyorlar. Bu sayfaları çok sıkı takip etmeniz gerekiyor.

Özellikle sosyal medya üzerindeki öğrenci gruplarında bazı tartışmalar görüyorum. “Şu okul şöyle yapıyor benim okulum böyle.. Normal mi?” gibi.. Dahası buna bazıları cevap veriyor “Hayır öyle olmamalı böyle olmalı diye.”

Arkadaşlar, okullarınızın web sitelerinde yazan her şey doğru ve normal. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var sonuçta. Okulunuz size ders kaydına halay çekerek geleceksiniz diyorsa bunun sadece komik ve anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz ama yaparsınız. Başka bir okul bunu yaptırmıyor olabilir. 🙂

Sizlerden ricam, bu süreçte ilk başvuru noktanız üniversiteleriniz, sonrasında ise sözüne güvendiğiniz hocalarınız olsun. Arkadaşlarınızın yapacağı yorumlarla durduk yere anlamsız dertler edinmeyin kendinize 🙂

Eğer üniversitenin web sitesinde de bilgi bulamayıp telefonla bilgi almak isterseniz de muhattabınız fakültenizin Öğrenci İşleri Bürosu olmalı. Hiç lafı dolandırmadan santralden “Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri” v.b. talepte bulunup direk muhattabınıza bağlanın ve sorunuza cevap almaya çalışın. Size en doğru bilgiyi onlar verecektir.

Öğrenci işlerinden bahsetmişken kısa bir hatırlatma yapmadan geçmek de olmaz. Maalesef öğrenci işlerinde çalışan memurların büyük kısmı biraz agresif oluyor. İşini severek yapan memurları tenzih ederek yapıyorum bu genellemeyi. Ancak bu gerçekten çok göze batan bir durum ve ekşisözlük’te bile sayfalarca entry yazılan bir tespit. Bu nedenle bu memurlardan alabileceğiniz ters cevaplar sizi üzmesin. Üniversiteye gidince sorunlarının sizle olmadığını çok net göreceksiniz. 🙂

Buyrun bu da ekşisözlük linki: https://eksisozluk.com/ogrenci-isleri-memurlari–3848412

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın