?>

LYS-5 Adayları İçin Matematiğin Önemi!

Bir çok dil öğrencisi için kabus kelimesinin eş anlamlısıdır matematik kelimesi. Deneme sınavlarında genellikle hiç bakılmayan bir korkulu rüyadır. Zaten fazla puan getirisi yok diyerek dışlanan üvey evlattır. Peki bunlar haklı sebepler mi, yoksa sadece birer ön yargıdan ibaret mi?

İşin bilimsel boyutuna bakacak olursak, dil öğrencileri sözel zekaya sahip öğrencilerdir ve matematik konusunda bu kadar ön yargılı olmaları gayet normaldir. Ancak başarı bu ön yargıyı yıkıp, o testten bize gelecek olan artıyı görebilenin elde edebildiği bir şey oluyor.

Daha önceki yazılarımda derece hedeflemeyen, ancak rahat bir tercih dönemi geçirmek isteyen öğrenciler için tavsiyede bulunduğum net sayılarında matematik için 5-15 arası ibaresini kullanmıştım. Bu konuda hala ısrarcıyım ve ortalama zeka düzeyine sahip her adayın bu netleri zorlanmadan yapabileceğine inanıyorum. Bir çok aday matematik sorularına hiç bakmadığı için baştan kaybediyor bu netleri. Ancak unutmamak gereken bir şey var. Her matematik netinin bize 0,6 puan getirisi var. Yani;

10 tane Matematik sorusu 2 İngilizce sorusuna
10 tane Matematik sorusu 4 Türkçe sorusuna
10 tane Matematik sorusu 7 Sosyal Bilimler sorusuna denk geliyor diyebiliriz.

Özellikle sıralaması 10.000 ve yukarısında olacak adaylar için bu netler gerçekten çok ama çok kıymetli. Bir bakıma yapacağınız 10 tane matematik netiyle gireceğiniz üniversitenin adı değişebilir diyebiliriz.

Peki böyle bir fırsat var ama çok zor hocam, yapamıyorum ben bir türlü mü diyorsunuz?

Buyrun o zaman size daha önceki YGS’lerde sorulmuş bazı matematik soruları:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu sorulara baktıktan sonra hala yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Orta zekaya sahip her aday bu sorulara Mart ayına kadar yapacağı hafif bir çalışmayla çok rahat cevap verebilir ve o güzel puanları kapabilir. Bu gerçekten imkansız değil. Bırakın imkansızı, zor bile değil.

Tek yapmanız gereken şey, ön yargılarınızı yıkmak ve çok zor bir şeyle karşı karşıya olmadığınızı bilmek. Buna inanın ve başarılı olun.

Bu arada, lütfen daha önce yazdığım Dil-1 Puan Türü İçin Nasıl Çalışmalı yazıma bir göz atın. Sadece bu yazıyı okuyup sabahlara kadar matematik çalışmak gibi bir hata yapmayın. 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

LYS-5 Adayları İçin Matematiğin Önemi!” için bir yorum

  • 21 Temmuz 2018 tarihinde, saat 17:51
    Permalink

    Hocam okulumuzda dil bolumu acilmiyor.Biz de suan için tm seçtik tm seçtigimiz icin ayt de tm cozmek zorunda miyiz yoksa tyt ye ve dile girip tercih yapabiliyo muyuz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın