?>

Nereden Başlamalıyım?

2018 LYS-5 adaylarının aklındaki en büyük soruyla başlayalım yazmaya. Nereden başlamalıyım?

Bu, tek bir cevabı olan basit bir soru değil. Her adayın kendine göre yanıtının değişik olduğu bir soru bu. Peki neden? Çünkü her adayın ihtiyacı farklı. Her aday için sınava hazırlanma süresi aynı ama ihtiyaçlar farklı.

Kendini Tanı!

Evet sayın öğrenci. TEOG dönemi falan geride kaldı. Mezunsan zaten reşitsin, 12. sınıfsan da yıl içerisinde reşit olacaksın. Büyüdün artık. Elbette insanların tavsiyelerine ihtiyacın var ama seni senden daha iyi kimse tanıyamaz. Kendi eksiklerini belirle ve ona göre yolunu belirle.

Eğer derece yapmak gibi bir niyetin yoksa ama tercih döneminde rahat bir şekilde tercih yapmak istiyorsan bir dil öğrencisi olarak yapman gereken minimum netler şu şekilde:

Türkçe: 35

Sosyal: 30

Matematik: 5-15 (Evet matematik!)

Fen: Olsa da olur olmasa da olur 🙂

İngilizce: 65-80

Bu netleri cebine koyduğun zaman çok rahat bir tercih dönemi seni bekler.

Ama Bu Netler Çok Yüksek!

Kesinlikle değil. Gözün korkmasın. Bugün itibariyle 197 gün YGS için, 294 gün de LYS için vaktin var. 18 yaşına gelmiş veya geçmiş ve üniversite eğitimi görmek gibi bir hedefi kendine belirlemiş birisi için bu netleri yapmak çocuk oyuncağı. Tek bir şartla: İstemek!

Eğer istersen ve bu testlerde eksiklerini tespit edip kendine bir yol çizersen her geçen gün hedefine biraz daha yaklaştığını kendi gözlerinle göreceksin.

Peki Şimdi Ben Ne Yapmalıyım?

Öncelikle eksiklerini tespit etmelisin. Bunu yapabilmenin yolu da en az birer YGS ve LYS denemesi çözmek.

Eğer hala çözmediysen 2017 YGS ve LYS-5 sınavlarını çözmek güzel bir başlangıç olabilir. Yok onları çözdüysen de kendini bu alanda kanıtlamış yayınların sınavlarını deneyebilirsin. LYS-5 konusunda zaten seçenekler belli: YDS, Dilko veya ELS. YGS konusunda da işin uzmanlarından alacağın tavsiyelerle doğru yayını bulabilirsin.

Senden ricam bu denemeleri ciddiyetle süre tutarak çözmen. Bu denemelerin sonucu bize yukarıdaki netlere ne kadar uzak olduğumuzu gösterecek ve ona göre yol çizmemize yardımcı olacak.

Bu denemelerin sonucunu iyice not et bir yere. Hiçbir zaman unutma bu sonucu. Sene sonunda nereden nereye geldiğini görüp kendinle gurur duyman için lazım olacak bu sonuç.

Sen denemelerini hazırlayıp çözmeye başla, ben de o arada diğer yazılarımı yazmaya devam edeyim. Yazacak daha çok şey var. Kısa süre sonra başka bir yazıda görüşmek üzere, denemelerde başarılar! 🙂

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Nereden Başlamalıyım?” için 2 yorum

  • 25 Ağustos 2017 tarihinde, saat 20:40
    Permalink

    Barış hocam zevkle tabip ediyorum. Öğrencilerime de tavsiye ediyorum.
    Kolaylıklar.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın