?>

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılacak?

Tebrikler! Sonuçlar açıklandı ve artık üniversiteli olduğunu öğrendin. Bunun için çok çalıştın, çok emek verdin ve sonunda meyvesini aldın. Peki nasıl kayıt yaptıracaksın? Hep istediğin o üniversite hayatına nasıl giriş yapacaksın? Bu yazıda bu süreçten bahsedelim.

Elektronik Kayıt Nedir?

Elektronik kayıt, devlet üniversitelerine veya bu sistemi kullanmak isteyen vakıf üniversitelerine yerleşen adaylar için hazırlanmış isteğe bağlı bir uygulamadır. Kesinlikle zorunlu bir kayıt değildir. Bu uygulamanın amacı, kayda giden öğrencilerin kayıt işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktır. Bu sistemin zorunlu olup olmadığıyla ilgili akıllardaki soru işaretini giderecek ÖSYM açıklaması şu şekilde:

“Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.”

Elektronik kayıt yaptırmak isteyen adaylar 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet portalı üzerinden kayıtlarını yapabilecekler.

Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından açıklanan yerleştirme sonucunun altında veya kayıt hakkı kazandığınız üniversitenin web sitesinde ilan edilecek olan kayıt tarihlerini takip etmeniz ve sizi kayda davet ettikleri günde üniversiteye istenen belgelerle birlikte giderek kesin kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Peki bu belgeler neler?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Belirtilen Tarihlerde Kayıt Yaptırmazsam?

ÖSYM’nin bu konudaki mesajı net. Kılavuzda aynen şu ibare yer alıyor:

Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

Bu nedenle kayıt tarihlerini öğrenir öğrenmez o tarihler için seyahat organizasyonu yapmanız gerekmekte. Binlerce öğrencinin kayıt için yollara düşeceğini unutmadan hızlıca otobüs, uçak, tren v.s. biletini ayarlamak gerekiyor. Aksi halde yılların emeği çöpe gidebilir.

Üniversite kaydınızı yaptıktan sonra geriye kalıyor hazırlık muafiyet sınavı ve ders kayıtları. Onlarla ilgili bilgiye de Hazırlık Muafiyet Sınavı Nedir ve Ders Kaydı Nedir linklerinden ulaşabilirsiniz.

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın