?>

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2017 YGS-LYS sonrası 18-26 Temmuz tarihleri arasında yüzbinlerce aday üniversite tercihi yaptı ve heyecanla bu tercihlerin sonucunu bekliyorlar.

Henüz ÖSYM tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Fakat tercih sonuçlarının ortalama 10 gün içerisinde açıklanması gerekiyor.

Bu tahminimin arkasında 2 önemli etken var.

1) Tercihler tamamen bilgisayar ortamında yapılıyor ve sınavlarda olduğu gibi lojistik ve optik okuma süreçleri olmuyor. Bu ciddi anlamda bir vakit kazancı. Günümüz teknolojisinde 26 Temmuz 2017 23:59’da tercih sisteminin kapanmasıyla tüm adayların nereye yerleştiğinin ÖSYM tarafından biliniyor olması gerekmekte. Ama mutlaka kontroller ve resmi onaylar bekleniyordur açıklama için.

2) Ağustos ayının sonunda üniversite ve yurt kayıtları yapılması gerekiyor. Özellikle yurt kayıtları için yerleştirme sonuçlarından sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt başvurularını alması ve kayıt tarihinden önce sonlandırması gerekiyor. Bu nedenle bu hafta içerisinde açıklanmayacak bir yerleştirme sonucu takvimsel olarak büyük sıkışıklığa neden olacaktır.

Bu 2 nedenden yola çıkarak tercih sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanması gerektiğini söyleyebiliriz. Ama tabi ki bu konuda son sözü söyleyecek olan kurum ÖSYM. Umarım bu tahminimi boşa çıkarmaz ve bu heyecanlı bekleyişi biran önce sona erdirirler.

Sonuçların herkese hayırlı olması dileğiyle!

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın