?>

YKS ve Dil Sınavı Tarihleri Sürprizlerle Belli Oldu!

12 Ekim 2017 günü açıklanan yeni sınav sistemi henüz akıllarda tam oturmamışken türlü değişikliklere uğramaya devam ediyor. Son olarak bugün akşam yapılan bir açıklamayla YKS’nin ve Dil Sınavı’nın tarihleri duyuruldu. Ancak yapılan açıklamada sadece tarihler değil, bazı sürprizler de yer alıyor.

Sürprizlere geçmeden önce sınav tarihlerini hatırlatmakta fayda var. YKS 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah, Dil Sınavı ise 24 Hazian 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

Şimdi Gelelim Sürprizlere

Daha önce sadece Türkçe ve Matematik soruları içereceği duyurulan YKS’de 40 Türkçe, 40 Matematik sorusuna ek olarak 20’şer adet Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri sorusu da eklendi. Böylelikle sınavdaki soru sayısı 120’ye çıktı. YÖK tarafından yapılan resmi açıklamada yer alan tablo şu şekilde:

Bu Sistemin Dil Öğrencilerine Etkisi Ne Olacak?

Sistem aslında daha önceki YGS/LYS mantığına çok yaklaştı. Daha önce de dil öğrencileri bu derslerin hepsinden sorumluydu. Ancak bu sistemi eskisinden ayıran en önemli özellik testlerin katsayı değerleri. YGS/LYS sisteminde dil öğrencileri için YGS testlerinin önem sırası Türkçe>Sosyal Bilgiler>Matematik>Fen Bilimleri şeklinde ilerliyordu. 1 Türkçe sorusu 2-3 Fen Bilimleri sorusuna eşdeğer oluyordu. Ancak bu sistemde tüm testlerin puan getirileri tamamen aynı olacak. Türkçe testi ile Fen Bilimleri testi arasında getiri anlamında bir ayrım kalmayacak.

Daha önce önemi %35 olan YGS testlerinin önemi de bu sistemle birlikte %40’a çıkmış olacak. Her testin eşit getirisi olduğunu hesaba kattığımızda testlerin dil öğrencileri için değer dağılımı şu şekilde olacaktır.

İngilizce %60

Türkçe % 13.33

Matematik %13.33

Fizik %2.31

Kimya %2.31

Biyoloji %1.98

Tarih %1.65

Coğrafya %1.65

Felsefe %1.65

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi %1.65

Bu Dağılımdaki Büyük Sıkıntı

Bu dağılım net bir şekilde ağırlığın hala İngilizce, Türkçe ve Matematik’te olduğunu gösteriyor. Ancak bu testlerin toplam ağırlığı %86-87 civarında kalıyor. Geriye kalan %13’lük kısım, ki hiç azımsanacak bir oran değil, çok geniş müfredatlara çok küçük bir şekilde dağılmış durumda. Örneğin sadece %1.65’lik bir getiri için öğrencinin iyi derecede Sosyal Bilgiler testlerine hakim olması gerekmekte. Müfredatların genişliğini düşündüğümüzde verilen emek karşısında alınacak puan devede kulak kalıyor olacak.

Ayrıca bölümler arası puanlarda fark olmaması da büyük sıkıntı. Bir sayısal öğrencisi için de bir dil öğrencisi için de Fizik veya Coğrafya dersinin aynı değerde olması mantıklı bir uygulama değil. Herkesin kendi alanına temel olan testlerden daha yüksek puanlar alması gerekmekte. Böyle bir ayrım olmadığı sürece öğrencinin Dilci veya Sayısalcı olmasının hiçbir anlamı kalmıyor. Herkes bölümsüz öğrenci olarak çıkıyor karşımıza.

Dil sınıfında hiç okutulmayan ancak sayısal sınıflarda müfredatın yarısını oluşturan Fen Bilimleri testlerinin her iki bölümün öğrencileri için de aynı puan değerine sahip olması akla mantığa uygun bir şey değil. Aynı şekilde dil sınıflarında yoğun olarak okutulan ancak sayısal sınıflarda minimum seviyede tutulan Sosyal Bilgiler testlerinin de puan getirisinin her iki bölüm için de aynı olması kabul edilemez.

Peki Şimdi Ne Yapmalı

Sınav sisteminin değişeceği söylentileri çıkmaya başladığından beri yazmış olduğum yazılarda söylediğim bir şey vardı. Dil öğrencileri için Sosyal Bilgiler testi olmayan bir sınav düşünülemez!

Bu konuda umarım beni dinlemiş ve Sosyal Bilgiler çalışmalarını tamamen boşlamamışsınızdır. Bu sistemin bu eksene kayacağı en başından belliydi. Şu anda atılan adım biz öğretmenleri de öğrencileri de çok kızdırıyor. Ancak bir öğretmen gözüyle benim kızgınlığım yapılan değişiklikten ziyade değişikliğin yapıldığı zamana. Bu kadar önemli değişikliklerin Kasım ayı içerisinde yapılması büyük bir problem. Ancak yapılan değişiklik gerçekten gerekli bir değişiklikti. Keşke zamanlaması da doğru bir şekilde planlansaydı.

Bu değişiklik benim gözümde doğru ama geç ve eksik bir değişiklik. Sistemin tam oturması için alanlar bazında testlerin puan getirileri de değiştirilmeli. Bunu bu sene yaparlar mı yoksa gelecek seneye mi bırakırlar kestirmek güç. Şu anda yapılması gereken rakipleri analiz ederek doğru bir çalışma stratejisi izlemek.

Bu tabloda her ne kadar Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinin getirileri Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü testlerinden daha fazla görünse de toplama bakıldığında Sosyal Bilgiler ile Fen Bilimleri testlerinin puan getirileri eşit. Zaten altyapısına hakim olduğunuz Sosyal Bilgiler derslerine çalışmaya devam etmelisiniz. Bu testlerde mümkün olan en yüksek netlere ulaşmak yapmanız gereken en önemli şeylerden biri. Fen Bilimleri testinin de puan getirisini düşünüp Sosyal Bilgiler yerine Fen Bilimleri çalışmaya başlamak büyük bir hata olur. Dil öğrencilerinin genel profiline baktığımızda Fen Bilimleri kısmında başarılı olabilecek öğrenci sayısı çok az. Sadece ve sadece Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler kısımlarında doyuma ulaşmış, belli bir başarıyı yakalamış dil öğrencilerinin Fen Bilimleri konularına çalışmalarını öneriyorum. Aksi halde büyük bir hayal kırıklığına uğrarsınız.

Eğer sınava dilden de girmeyi düşünen Sayısal veya Eşit Ağırlık öğrencisi iseniz ve normalde Fen Bilimleri testlerinde başarınız Sosyal Bilimlere göre daha iyiyse, o zaman da tam tersi bir şekilde önce Fen Bilimleri çalışmanız, sonrasında da Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde belli bir doyuma ulaştıktan sonra Sosyal Bilimler çalışmanız gerekmekte.

Tüm bunları yaparken %60’lık öneme sahip İngilizce’yi unutmayın dememe gerek yok sanırım. 🙂

Şimdiden hepinize çalışmalarınızda başarılar. Bu sene için son değişiklik olması umuduyla!

Konuyla ilgili resmi YÖK açıklaması: http://www.yok.gov.tr/web/guest/yks-yeni-duzenleme

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

YKS ve Dil Sınavı Tarihleri Sürprizlerle Belli Oldu!” için 16 yorum

 • 21 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:15
  Permalink

  Hocam ben sayısal öğrencisiyim ingilizce öğretmenligi istiyorum ama sinavlarda türkçe matematik sınavına + fen sınavına + ibgilizce sınavına girip hem sayisal hem dil puanım olup iki bölüm içinde tercih yapabilecek miyim

  Yanıtla
 • 25 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:02
  Permalink

  hocam 2. oturumda hem tm sınavına hem de dil sınavına girme şansımız var mı?

  Yanıtla
 • 29 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:02
  Permalink

  Hocam ilk once bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim. Benim anlayamadigim kisim su, TYT sinavindaki her sorudan sorumluyuz fakat ikinci oturum olan YKS’de sadece Ingilizce sinavina girmek kafi mi yoksa, ikinci oturum ve Ingilizce sinavina mi girecegiz? Eskiden LYS’de sadece Lys-5 sinavina girerdik, simdi YKS’de her seyden mi mukellefiz?

  Yanıtla
  • 21 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:21
   Permalink

   Rica ederim. İkinci kısımda sadece dil sınavına girmek yeterli dil puanı için. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları da almak istenirse diğer sınavlara girmek gerekir.

   Yanıtla
 • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  Baris hocam ben mesela ingiliz dili ve edebiyati bolumu okumak istiyorum dil okumak istiyorum benim ne yapmam lazim ne yeterli hangi yollari basvurmam lazim mutlaka gecmem gereken oturum varmi yada ikinci oturumda pazar sabahi oluyor oglen ise dil sinavi benim sonra dil sinavina mi girmem lazim wallahi bilmiyorum ney yapacagimi lutfen bana yardimci olun

  Yanıtla
  • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 06:58
   Permalink

   Merhaba İsa,

   Cumartesi günü TYT’ye, Pazar günü de Dil Sınavı’na girmen gerek. Bu iki sınavdaki netlerin sonucu oluşacak dil puanıyla İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü tercih edebilirsin.

   Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  merhaba hocam ,öncelikle verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.ben dil denemelerinde en kötü 58 en iyi 65 net yapıyorum bu civarlarda seyiriyor netlerim ancak matematiğim çok kötü sosyal ve türkçem fena değil şimdi matematik mi çalışssam ingilizce yüklenip net mi arttırsam bilemiyorum 🙁

  Yanıtla
  • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 06:29
   Permalink

   Merhaba Kübra,

   Hem İngilizce hem Matematik çalış. Türkçe’yi de sakın yabana atma. Güzel bir ağırlık dengesi kur mutlaka. Sadece biriyle olmaz. Hepsine yetecek vaktin de var. Unutma bunu!

   Yanıtla
 • 9 Mart 2018 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  Merhaba hocam ben 11.sinifim moda tasarım okuyorum ama turizm rehberliği bölümü için dil sınavına girmek istiyorum sizce değiştirmeli miyim yoksa univeristeyi okuduğum bölümden mi devam etmeliyim?

  Yanıtla
  • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 10:48
   Permalink

   Merhaba Ebru,

   Burdan tamam veya devam demem mümkün değil. Meslek seçimi senin ilgilerine ve gelecekten beklentilerine göre değişkenlik gösteren bir şey. Bu nedenle üzerine iyice düşünülerek karar verilmesi lazım.

   Yanıtla
 • 17 Mart 2018 tarihinde, saat 11:08
  Permalink

  Merhabalar hocam, ilk oturumdaki sınavda din kültürü ve ahlak bilgisi dersini alanlar felsefe sorularını cevaplandırmayacaklar diye biliyorum. Doğrumu? Ayrıca biz dilcilere ayt’ye girip soru cevaplandırmanın hiçbir artısı yokmu?

  Yanıtla
 • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 14:21
  Permalink

  Hocam Ingilizcem cok iyi yurtdisindan geldim ilk yks sinavi yapsam ve sonra yabanci dil sinavini yapsam nolur ?

  Yanıtla
 • 4 Nisan 2018 tarihinde, saat 13:03
  Permalink

  Merhaba Baris Bey, ben sinif ogretmenligi yapmaktayim. Ancak Ingilizce’ye olan ilgim sebebiyle Ingilizce Ogretmenligi ‘ne gecmek istiyorum. Dolayisiyla formasyonum var
  Universite sinavi basvurumu yaptim 3 oturum icinde.
  1-) Cevirmenlik 2 yillik okudugum takdirde gecis yapabilir miyim?
  2-) Ingiliz Dili ve Edebiyati veya Ingilizce Ogretmenligi bolumlerinden birini tercih etmem gerekirse 3 oturuma da girmem gerekiyor mu?
  Şimdiden tesekkurler. Kolayliklar diliyorum.

  Yanıtla
 • 8 Nisan 2018 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  Hocam lütfen cvp verin dil sinavinda yanlişlar doğrulari götürür mi?

  Yanıtla
 • 4 Kasım 2018 tarihinde, saat 06:23
  Permalink

  Hocam ben herşeyi anladım. fakat şuan 10. Sınıfım İngilizce öğretmenliği isityorum ve seneye bölüm seçeceğiz. Sormak istediğim; TM mi seçeyim yoksa MF mi? Lüften yanıtlayın teşekkürler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın