?>

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Dil Öğrencileri

Uzun süredir tüm adayların sabırsızlıkla beklediği yeni üniversite giriş sisteminin detayları bugün netleşti. YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulan yeni sistem devamında bir sürü soru işaretini de getirdi.

Dil öğrencileri için sistem baştan aşağıya yenilendi diyebiliriz. Eskiden dil öğrencileri için çok az etkisi olan Matematik testi, en belirleyici testlerden biri konumuna geldi. İngilizce ve Türkçe testlerinden sonra en yüksek puan getirisi olan Sosyal Bilgiler testi ise tamamen ortadan kalktı.

Şahsi fikrim yeni sistemin sadece dil öğrencileri için değil, tüm öğrenciler için sorunlu bir sistem olduğu yönünde. Sistemin çıkış noktası orta öğretim sistemindeki çarpıklığı düzeltmek idi. Ancak yeni sistemde daha büyük çarpıklıklar olacak gibi.

Bu sistemle birlikte 11 ve 12. sınıflarda dil sınıflarında okuyan öğrencilerin Türkçe, Matematik ve İngilizce dersleri dışında kalan dersleri ciddiye alıp çalışmalarını beklemek hayal olur. Özellikle Tarih, Coğrafya ve Felsefe gibi sınavda sorulmayacak olsa bile kültürlü bireyler yetiştirmek için öğretilmesi gereken derslerin sınavda artık sorulmayacak olması bu derslere olan ilgiyi minimuma indirecektir. Dışarıdan bakınca nasıl görünüyor bilmiyorum ama 11 ve 12. sınıf öğrencileri kendilerini geliştirmekten çok üniversiteye giriş yapabilme derdinde. Türkçe, Matematik ve İngilizce gibi puan getirisi olan dersler varken öğrencilerin kişisel gelişime yönelip Sosyal Bilimler derslerine yoğunlaşmalarını beklemek büyük bir hayalperestlik olur.

Bunlara ek olarak, geleceği de düşünerek yorum yapmanın doğru olacağına inanıyorum. Dil bölümü özelinde konuşacak olursak, bölümümüzden üniversiteye giren adayların büyük kısmı başta öğretmenlik olmak üzere devlet kadrolarında iş arayışına giriyor. Bugün bir tane bile Tarih-Coğrafya sorusu sormadan üniversiteye alacağımız adaylara 4-5 yıl sonra KPSS’de (değişmezse tabi 🙂 ) Tarih ve Coğrafya soruları soruyor olacağız.

İşin yerleştirme kısmında çok daha büyük çarpıklıklar ve sorunlar bizleri bekliyor. Daha önce 3 puan türü olan dil alanında artık eskisi gibi tek puan türü olacak. Bu puan türünün hesaplanmasında da sadece Türkçe, Matematik ve İngilizce testlerinin etkisi olacak. Daha önce uygulanmakta olan ÖSS sisteminde adaylara 45 Türkçe, 45 Sosyal ve 100 İngilizce sorusu soruluyordu. O dönemin en büyük sıkıntılarından birisi dil öğrencileri arasında eleme yapamıyor olmasıydı. Başarılı öğrencilerin çoğunluğu bu testlerin hepsinde neredeyse tüm soruları doğru yanıtlıyordu ve sınavın eleyici özelliği ortadan kalkıyordu. Yeni sistemde de buna benzer bir durum yaşanacağı kanaatindeyim. Dil öğrencilerinden 40 soruluk Matematik testinde tam doğru yapmalarını beklemek büyük yanlış olur. Bu sistemde de öğrenciler Türkçe ve İngilizce testlerinde yüksek netlere ulaşacak, Matematik testinde ise 10-20 net ortalamada kalacaktır. Bu durumda da Matematik testindeki 1 netlik fark dil öğrencileri arasında büyük seviyede farklara neden olacaktır.

Bu kadar çarpıklıktan bahsettikten sonra yeni sistemin dil adaylarını nasıl etkilediğinden de bahsedelim. Yeni sistemde dil öğrencileri Haziran ayında bir Cumartesi günü 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu içeren Temel Yeterlilik Testi’ne girecekler. Aynı hafta Pazar günü ise 80 sorudan oluşan İngilizce sınavına girecekler. Cumartesi günü yapılacak olan TYT toplam puanı %40, Pazar günü yapılacak olan dil sınavı ise %60 etkileyecek. TYT’de Türkçe ve Matematik testlerinin puan getirisi eşit. Yani dil puanının hesaplanması şu şekilde olacak:

Türkçe %20

Matematik %20

İngilizce %60

Elbette gönlümüz gerçekten sınavsız ve adil bir üniversite giriş sisteminden yana. Ancak mevcut şartlarda böyle bir şey maalesef mümkün değil. Bu nedenle bir sınav yapılması gerekiyor. Bu nedenle yapılacak sınavın da gerçekten amaca uygun, kaliteli bir şekilde eleyici özelliği olması gerekiyor. ÖSS ve YGS/LYS sistemi arasında bir karşılaştırma yapıldığında ikisinin de artıları ve eksilerini konuşabiliyorduk. Maalesef bu sistemi masaya yatırdığımızda herhangi bir artıdan söz etmek mümkün değil. Konumuz özelinde başta dil öğrencileri olmak üzere tüm öğrenciler için büyük sorunlar doğuracak bir sınav sistemiyle karşı karşıyayız. Hayırlı olsun hepimize!

 

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni