?>

Yurt Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte biten “Acaba nereye yerleştim?” heyecanı, yerini yeni heyecanlara bıraktı. Bu heyecanlardan en önemlisi de öğrencilerin ailelerinden uzak yaşayacakları şehirlerde barınma konusunda nasıl bir çözüm bulacakları heyecanı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu bugün Türkiye genelinde ve yavru vatan Kıbrıs’ta toplam 748 yurtta 600.000’den fazla öğrenciye çok uygun şartlarda ev sahipliği yapıyor. Özellikle üniversiteye ilk kez gidecek adaylar için KYK yurtları büyük bir fırsat. Peki KYK yurtlarında kalmak için nasıl başvuru yapmak gerekiyor?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından KYK e-devlet portalı üzerinden yurt başvurularını alıyor. Bu nedenle e-devlet şifresi bulunmayan adayların en kısa sürede PTT’ye başvurarak e-devlet şifresi edinmeleri gerekiyor. Ayrıca birçok bankanın da internet şubelerinde bulunan e-devlet linkleri ile e-devlet portalına girilebildiğini hatırlatmakta da fayda var. Eğer şifreniz yok fakat internet bankacılığı kullanıcısı iseniz, bankanızın internet şubesine giriş yaparak da e-devlet’e erişebilir ve yeni şifre tanımlayabilirsiniz.

E-Devlet ekranında Gençlik ve Spor Bakanlığı altında bulunan “Yurt Başvurusu” adımından başvuru yapılması gerekiyor. Bu adımda sizden ekonomik, sosyal ve eğitim durumunuz hakkında bilgiler istenecek. Bu bilgilerin tamamını eksiksiz ve hatasız doldurmanız çok çok önemli. Başvuru esnasında vereceğiniz her bilgi için KYK kayıt sırasında sizden belge isteme ve kanıtlayamadığınız bir bilgi tespit edilmesi halinde yurt yerleşmenizi iptal etme hakkına sahip. Bu adımda vereceğiniz bilgiler neticesinde her aday için yapılacak bir puanlama sonrasında adaylar puan sırasına göre KYK yurtlarına kapasite kadar yerleştirilecek ve kalan adaylar yedek statüsünde bekleyecek.

Yurt Yerleştirme Sonuçları ve Kayıt İşlemleri

Yurt yerleştirme işlemleri KYK tarafından yapılacak ve sonuçları kurumun web sitesinden adaylara duyurulacak. Kayıt hakkı kazanan adaylar ilk kayıt ücretini ödeyip yine e-devlet portalı üzerinde bulunan “Yurt Kaydı” adımından taahüt onayı yapacaklar. Bu işlemden sonra sistem öğrenciye öğrenci belgesi ve varsa öncelik belgesini teslim etmesi için tarih aralığı verecek ve aday bu tarihler arasında istenen belgeleri yurt müdürlüğüne teslim ederek kaydını tamamlamış olacak.

KYK Yurt Kayıtlarında İstenen Belgeler Neler?

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)

Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak şehit, gazi, muharip gazi, malul gazi, harp malulü ibaresi yazılı belge)
% 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,(Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
Gönüllü ve geçici köy korucusu çalışanı ve emeklilerinin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)
4. Yükseköğrenim programına kayıt olduğunu gösterir belge
5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Veli/Vasi İzin Belgesi
6. Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.
7. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

Faydalı Linkler:

KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

KYK Yurtları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yurt Bulunan İl ve İlçeler

Barış Türkay

İngilizce Öğretmeni

Bir Cevap Yazın